Psi cválají. Koně také. Proč necváláme s nimi? Cval je nejefektivnějším a nejrychlejším pohybem čtyřnožců a lidé dokážou vykonat jeho bipedální (dvounohou) obdobu. Proč však místo cvalu raději běháme? Vědci porovnávali na dobrovolnících, co se děje s naším tělem při běhu a při cvalu na 30 m.
Senzory měřily tlak vyvinutý nohama na podložku a zároveň převáděli 3D obraz běžících či cválajících do počítače. Po vytvoření animovaného počítačového modelu bylo dopočítáno, kde a jak působí různé síly a tlaky.
Další experiment zase testoval, kolik energie je potřeba vynaložit pro každý krok při čtyřminutovém intervalu na běžícím pásu.
Pieter Fiers a jeho tým z belgické Gentské univerzity zjistili, že při cválání lidé pohybují jinak kyčlemi, které tak absorbují nárazy jiným způsobem než při běhu. Spotřeba energie je vyšší. Noha, na kterou dopadáme (při cvalu je to stále stejná), tlačí tělo proti vzduchu, zatímco brzdí pohyb vpřed – stejně, jako například tyč při skoku o tyči.
U zadní nohy je tomu přesně obráceně. Kůň dokáže přemístit energii mezi předními a zadními končetinami a jejich šlachami, což činí cval efektivnějším než klus (ekvivalent k lidskému běhu). Dobrovolníci také uváděli, že při cvalu na běžícím pásu je bolí boky a stehna a několik jich proto test přerušilo před uplynutím čtyřminutového intervalu.