Populace tuňáků se snížila o 96,4 % od počátku jejich rybolovu v 50. letech 20. století. Nové statistiky zveřejnila společnost International Scientific Committee for Tuna and Tuna-Like Species in the North Pacific Ocean (ISC), která byla roku 1995 založena pro poskytování poradenství orgánům pro řízení rybolovu.
Upozorňuje zejména na způsob lovu tuňáků, který již od počátku věstil blížící se katastrofu. Více než 90 % úlovku tvoří nedospělé ryby, které jsou chytány v oblastech tření a rybích školek. „Ryby ve věku do tří let byly systematicky loveny v jejich rozmnožovacích oblastech ještě před tím, než se mohly samy začít reprodukovat.
A to bez jakéhokoliv omezení lovu. Momentálně jsme na 3,6% původní populace a lidé se nesmyslně diví, jak je to možné,“ uvedla Amanda Nicksonová z ISC.
První omezení lovu tuňáků bylo ustanoveno v roce 2011, ale vztahovalo se jen na několik druhů z východní části Tichého oceánu. Nemělo být překročeno 5 600 tun v roce 2012, avšak vzhledem k neuposlechnutí nařízení a překročení limitu byl v srpnu lov tuňáků velkookých (Thunnus obesus), kterých se pokles populace nejvíce týká, zakázán.