O zvláštní čeledi rovnokřídlého hmyzu, pacvrčcích, slyšel asi málokdo. Tito drobní příbuzní kobylek však v posledních dnech vešli ve všeobecnou známost. Může za to schopnost jednoho z druhů této skupiny chodit po vodě. A nejen chodit, dokonce se z ní odrážet ke skokům!
Pacvrčci obývají tropické a subtropické oblasti planety. Velkou část života tráví v norách, odkud vylézají především kvůli krmení. I přes to, že velikost většiny druhů se pohybuje okolo 5 mm, dokáží vykonat až 1 m dlouhý a 0,7 metru vysoký skok.
Prof. Malcom Burrows z univerzity v Cambridge nedávno pozoroval jeden z druhů pacvrčků nedaleko Kapského města v Jižní Africe. Jejich schopnost odrážet se z vodní hladiny jej zaujala natolik, že si exempláře přinesl do laboratoře, kde je natáčel vysokorychlostní kamerou.
Ukázalo se, že jejich způsob chůze po vodě je v živé přírodě zcela jedinečný a výrazně se liší např. od vodoměrek či ještěrek bazilišků.
Při odrazu jeho silnýma zadníma nohama se díky specializovaným chloupkům rozšíří povrch jeho nohy (až 2,4x). odraz vytvoří drobounkou bublinku vody, od níž se cvrček odrazí. Při skoku se noha vrátí zase do původní podoby, aby se snížil odpor vzduchu.
Tímto způsobem dosáhnou skoku o délce 33 mm (5,4 násobek délky těla) a výšky 100 mm.