Podezření, že Venuše je stále vulkanicky aktivní, je v jejím případě velmi dobře odůvodněné. Její povrch je pokryt řadou vulkánů, z nichž některé byly zjevně aktivní ještě velmi nedávno. Přímé pozorování sopečné exploze se však astronomům a planetologům stále nepodařilo.
Tým vedený planetologem Emmanuel Marcqem z Laboratoire Atmosphères ve francouzském Milieux nedávno publikoval článek, v němž analyzoval data poskytnutá sondou ESA Venus Express, jejímž úkolem je monitorovat složení a proměny atmosféry Venuše.
Objektem jejich zájmu se stala koncentrace oxidu siřičitého, který je považován za neklamný projev sopečné činnosti. Tato jednoduchá sloučenina se ve vyšších patrech atmosféry vlivem slunečního záření během několika dnů rozkládá.
Venus Express sbírá informace o koncentraci oxidu siřičitého od svého příletu na oběžnou dráhu Venuše v roce 2006. Během této doby naměřila několik krátkodobých fluktuací koncentrace. Vědci tato data srovnali s modely cirkulace atmosféry.
I když svůj nález zatím nepotvrdili s jistotou, je možné, že přinejmenším některá data naznačují, že sopečné explozi někde na Venuši v posledních 6 letech došlo.