Pocit, že víte, co se v následujícím okamžiku stane, zná asi každý z nás. Z vědeckého hlediska by však mělo jít při předpovídání budoucnosti přinejlepším o šťastnou náhodu. Je tomu však opravdu tak? Američtí vědci, kteří tento jev pečlivě zkoumali, se domnívají, že tento jev může souviset s doposud nerozpoznanými přírodními zákonitostmi.
Každý vědec, který začne zkoumat tak zvláštní jev, jakým předpovídání budoucnosti bezesporu je, musí očekávat velmi tvrdou kritiku své vědecké metodologie. Něco takového totiž odporuje všem doposud známým vědeckým principům.
Hozenou rukavici zdvihla Julia Mossbridgeová z Northwestern University v Evanstonu ve státě Illinois.
V sérii experimentů, během nichž se snažili odfiltrovat všechny potenciální „nápovědy“, se jim stále objevoval jev, který nazvali „anomální anticipační aktivita“. Tímto termínem označují schopnost zkoumaných subjektů poměrně přesně předpovědět děje v blízké budoucnosti.
„Zatím to neumíme vysvětlit prostřednictvím současného stavu znalostí o tom, jak biologie funguje. Jako smysluplné se jeví vysvětlení prostřednictvím současných poznatků kvantové biologie,“ vysvětluje Mossbridgeová.