Týden vědy a techniky začíná už za 9 dní. V rámci nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice probíhají přednášky, výstavy, promítání dokumentárních filmů a také exkurze. Do programu se zapojuje například také Astronomický ústav AV ČR. V pátek 2. listopadu 2012 se můžete od 16:00 na pražském pracovišti na Spořilově (adresa Boční II 1401, Praha 4) osobně podívat do Astronomického pavilonu.
Pogram 2.11.2012:
16:00 Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování na terase a v kopuli.
Přednášky:
16:30 RNDr. Michal Dovčiak, PhD. – Čierne diery z pohľadu astrofyziky
18:00 prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc. – Půl století ESO a 5 let ČR v ESO
19:30 Mgr. Richard Wünsch, PhD. – Jak se rodí hvězdy?
A dále následuje až do 22 hodin pro zájemce vždy krátká úvodní prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů a pozorování noční oblohy dalekohledem, v případě zatažené oblohy pouze pozemských objektů. Za deště se nepozoruje.
Sobota 3. listopadu 2012:
10:00 Otevření Astronomického pavilonu, prezentace Oddělení galaxií a planetárních systémů, pozorování na terase a v kopuli.
Přednášky:
10:30 prof. Ing. Jaroslav Klokočník, DrSc. – Úvod do archeoastronomie
12:00 Mgr. Aleš Bezděk, PhD. – Co nového ukázaly družice o gravitačním poli
13:00 Mgr. Adam Růžička, PhD. – Od velkého třesku ke galaxiím
Od 10 do 14 hodin bude také možné pozorovat dalekohledy z kopule a terasy – Slunce se slunečními skvrnami a také využijeme výhledu na Prahu na pozorování města. V případě zatažené oblohy budou na programu pouze pozemské objekty jako ukázka schopnosti různých dalekohledů. Za deště se nepozoruje.
Program pro děti – v sobotu od 10 do 14 hodin:
V letošním roce si připomínáme 50 let existence Evropské jižní observatoře. Zatímco rodiče budou na přednášce nebo prostě přijdou se svými dětmi, v poslední patře budovy, v prostoru s pěkným výhledem, s dětmi „postavíme“ plánovaný největší dalekohled světa, který bude mít ve skutečnosti v průměru přes 39 metrů a spatří světlo vzdálených útvarů ve vesmíru v roce 2017. LEGO panáčci nám ukáží, jak bude dalekohled velký.
Zahrajeme si pexeso s fotografiemi pořízenými na Evropské jižní observatoři a děti si ho budou moci odnést domů. Puzzle obrázků z vesmíru budou pro nejmenší, ale i pro ty větší, záleží jen na počtu rozstříhaných kousků .
Děti si domů odnesou spoustu fotografií z dalekohledů. A koho už budou bolet záda z nalepování nebo hry u stolu, bude moci vyjít na terasu budovy a podívat se různými typy dalekohledů. U nás se nudit nebudete!