Domů     .Top
Himalájské ledovce ztrácejí 12 gigatun ročně
21.stoleti 24.9.2012

Ledovce patří k největším zásobárnám čisté vody na naší planetě. Jejich tání nebo naopak růst je zase jedním z nejlepších ukazatelů klimatických změn. Jenomže naše znalosti o změnách ledovců jsou omezené, a to díky absenci kvalitních dat – zvláště pak o jejich chování v určitých místech. Měření provedená z družic nyní poskytla první detailní mapování změn tloušťky himálajských ledovců.

Výzkumníci shromáždili data z družic pro dálkový průzkum Země v oblasti Hindukúš-Karakorám-Himaláje (HKH) a zjistili, že v letech 2003 až 08 zdejší ledovce ztrácely 12 gigatun ledu ročně. To je mnohem více, než jsme se dříve domnívali.

HKH je 2000 km dlouhá skupina hor táhnoucí se napříč Asií a obsahující 60 tisíc kilometrů čtverečních ledovců a ploch pokrytých ledem alespoň část roku v různých klimatických podmínkách. Toto množství ledu představuje komplexní výzvu, a tak je provádění analýzy přímo v regionu velmi obtížné.

Data získaná pomocí družicových prostředků ale tyto lokální odhady umožňují provádět a navíc nabízejí první jasné zprávy o stavu ledové hmoty v celém regionu HKH.

Laserová altimetrická data byla získána pro různé typy ledovcových povrchů odvozených z dat misí Landsat ESA a porovnaných s digitálním elevačním modelem a jeho změnami v průběhu času.

Průměrně se ledovce v oblasti HKH ztenčily o 0,26 metru za rok, ovšem jsou zde různé výrazné regionální odchylky spojené s rozdílným klimatem nebo chováním ledovců. V regionu Jammu a Kašmíru dosáhlo ztenčování 0,66 m ročně, zatímco severněji a západněji v regionu Karakorám bylo asi desetkrát menší.

Tato zjištění ukazují, že na změny nemá vliv typ ledovců (jako třeba to, zdali jsou pokryté nečistotami nebo jsou zcela čisté).

Tání se přitom podílí jen asi jedním procentem na globálním růstu hladiny světového oceánu, což je velmi malý podíl. A jen zhruba třemi až čtyřmi procenty z toho, co celosvětově uvolnily ledovce a ledové čepičky.

Jenomže tání ledovců – nebo naopak jeho absence – má přímý vliv na blízké řeky Indus a Ganga a jejich povodí. V konečném důsledku je velmi důležité pro nízko položené a hustě osídlené. Změny v ledovcích se podílely na 2 až 3,5 procentech zásobováních těchto řek, přičemž v oblasti Horního Indusu to bylo skoro deset procent ročních zásob.

Vědecký tým je připravený monitorovat ledovce v rámci projektu Glaciers_cci, kde má dojít k propojení třiceti let archivovaných dat s informacemi získanými během současných a budoucích misí, jako je například řada družic Sentinel vyvíjená v rámci evropské iniciativy GMES (Global Monitoring for Environment and Security).

– TZ ESA ČR –

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz