Vědci nalezli ve tkáni v okolí karcinomu prsu přirozenou látku, která by mohla být silnou zbraní v léčbě rakoviny. Podle vědců z univerzity Thomase Jeffersona ve Filadelfii by látka ve tkáni mohla účinně zastavit metastázy.
Vědci sledovali konkrétně typ takzvaného triple negativního tumoru. Tento typ nádoru představuje malou část všech invazivních karcinomů prsu, přesto je velmi významný pro svou agresivitu a špatnou prognózu. Triple negativních karcinomů prsu je asi 10–20 % ze všech.
V preklinické studii objevili, že protein decorin, o kterém je známo, že pomáhá zastavit růst nádoru, navíc vyvolává řady tumor supresorových genů v okolní tkáni (gen, který svou činností brání vzniku nádoru), aby zastavil metastázy.
Vědci si původně mysleli, že decorin ovlivňuje nádor. Překvapivě ale zjistili, že ovlivňuje tzv. nádor mikroprostředí, kde se tvoří nové maligní buňky. Decorin tam svým působením zastavuje další rozvoj tumoru.
Absence decorinu by naopak mohla vysvětlit, proč mají některé pacientky množství metastáz, zatímco jiné ne. Ve studii vědci objevili 357 genů, jejichž činnost spouští přítomnost proteinu decorinu. Zajímavější je to, že 3 z těchto genů jsou právě supresorové geny, které zastavují růst nádoru a jeho mirkoprostředí (Bmp2K, Zc3hav1 a PEG3). A s těmi nyní budou v dalších studiích pracovat.