Pomozte vědcům z Astronomického ústavu AV ČR vysvětlit, co se na naší obloze stalo v podvečer ve středu 29. 8. 2012! Za plného denního světla přibližně v 18:09 SELČ totiž severní částí území České republiky proletěl velmi jasný meteor, tzv.
denní bolid. Vědci již nasbírali několik desítek hlášení, která potvrzují, že se jednalo o velmi mimořádný bolid.
Dosud však astronomové nemají ani jediný vidoezáznam této události. Možná ho máte právě i vy! Zašlete nahrávku vědcům.
„Je to pro nás velké překvapení, když v dnešní době skoro pořád někdo drží v ruce mobilní telefon s fotoaparátem a města, silnice a i soukromé budovy a pozemky jsou pod dozorem různých typů bezpečnostních kamer.
Stále tedy doufáme, že nějaká instrumentální data získáme,“ říkají vědci z Ondřejova.
S určitostí zatím astronomové můžou říci, že bolid proletěl nad územím Severočeského kraje a jeho světelná stopa skončila velmi pravděpodobně v oblasti mezi Turnovem a Libercem. Je možné, že došlo i k pádu meteoritů v dané.
oblasti, nicméně stále pracují i s možností, že celé těleso shořelo v atmosféře. „Z toho vyplývá, že stále ještě máme zájem o další vizuální pozorování tohoto jevu a to především jak z oblasti možného konce dráhy, tak jsou také pro nás velmi cenná hlášení z oblasti severních pohraničních oblastí, odkud máme dosud jen velmi kusé informace,“ dodávají.
Ještě jednou znění výzvy: Bolidová síť Astronomického ústavu AV ČR snímá oblohu pouze v noci, a tak tento vzácný úkaz nemůžeme mít zachycen vlastními přístroji. Nicméně z některých podobných předchozích případů víme, že je pravděpodobné, že by tento jev mohl být náhodně zaznamenán různými typy kamer či automatických fotografických systémů.
Kontaktovali jsme několik správců bezpečnostních kamer kvůli možnému záznamu jevu, bohužel zatím bezúspěšně. Žádáme proto o pomoc kohokoli, kdo vlastní podobný zobrazovací systém (kameru, fotoaparát) nebo má přístup k záznamům z bezpečnostních kamer, aby prohlédl záznamy z daného časového úseku, tj.
přibližně desetiminutový interval mezi 18:05 a 18:15 SELČ. Jakýkoli instrumentální záznam může mít velký vědecký význam a mohl by pomoci určit, zda došlo k pádu meteoritů či zda tento malý úlomek meziplanetární hmoty, tzv.
meteoroid, zcela shořel v atmosféře. Rovněž tak nás zajímají i vizuální pozorování tohoto vzácného přírodního úkazu.
Vaše případná pozorování nám můžete sdělit pomocí formuláře na stráncehttps://www.asu.cas.cz/hlaseni-bolidu a nebo nás můžete kontaktovat přímo na emailové adresy: spurny@asu.cas.cz a shrbeny@asu.cas.cz.