Výzkumníci z univerzity v Athénách v Řecku zkoumali krátkodobé dopady používání e-cigarety na různých lidí. Do studie bylo zahrnuto 8 celoživotních nekuřáků a 24 kuřáků – z toho 11 s normální plicní funkcí a 13 lidí buď chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) nebo astmatem. Každá osoba pak v rámci testu kouřila elektronickou cigaretu po dobu 10 minut. Vědci před tím i potom v množství testů přeměřili rezistenci dýchacích cest.
Výsledky ukázaly, že u všech osob zahrnutých do studie, e-cigareta způsobila okamžitý nárůst rezistence dýchacích cest, trvající po dobu 10 minut. U zdravých jedinců (nikdy kuřáci) došlo ke statisticky významnému zvýšení rezistence dýchacích cest z průměrné 182% na 206%. U kuřáků s normální spirometrií byl statisticky významný nárůst z 176% až 220%.
V astmatických a CHOPN pacientů jen jedno použití e-cigarety nemělo žádný účinek na odpor dýchacích cest.
Další výzkum by měl nyní objasnit, zda má kouření e-cigaret také trvalé následky. Podle vědců současný výzkum pouze ukazuje, že elektronická cigareta má bezprostřední vliv na plíce hned po dokouření. „Umožnil nám pochopit, jakým způsobem jsou tyto produkty potenciálně škodlivé,“ uzavřela vedoucí výzkumu Christina Gratziou.