Do boje s alkoholismem se zapojuje také věda. Experimentální psychologové v britském Bristolu se konkrétně snaží najít způsob, jak ovlivnit nadměrnou spotřebu alkoholických nápojů. Zdá se, že k tomu mohou dopomoci rovné sklenice.
Lidé si prvotně musí uvědomit, kolik toho vypijí a za jak dlouho se opijí. Jenže to často neví ani sám piják. Sklenice totiž může narušit přehled o tom, kolik alkoholu je spotřebováno. Vědci totiž zjistili, že sklenice matou svým tvarem – a z užších sklenic teče do hrdla pivo rychleji.
Během výzkumu psychologové natáčeli na video 160 mladých, zdravých lidí, které rozdělili do 8 skupina a tam popíjeli buď pivo, nebo nealkoholické nápoje v různých typech sklenic. Ležák nebo limonáda se podávala v britských mírách, které odpovídají buď 177 ml nebo 354 ml.
Zatímco účastníci pili, sledovali emocionálně neutrální dokument o přírodě. Pak vědci vedení Angelou Attwoodovou počítali, za jak dlouho vyprázdní obsah svých sklenic.
Jedna skupina pila mnohem rychleji, než ostatní – měli servírované pivo v zakřivených sklínkách. Pivo 354ml z rovného půllitru pili zhruba 13 minut, jenže ze zakřivené sklenice méně než 8 minut. Téměř tak rychle, jako pijáci limonád.
Čas nutný k vypití se tak zrychlil o 60 %! Podle Attwoodové se totiž sociální pijáci orientují ve své spotřebě alkoholu tak, že podvědomě odhadují ve sklenici polovinu vypitého nápoje. V různě zakřivených pohárech je ale tento orientační bod nejasný.