Mnoho z dlouhodobých cílů, o které lidé usilují – například hubnutí – je spojeno s intenzivním sebeovládáním a vzdáním se okamžitého uspokojení. A právě toto popření našich bezprostředních přání, ve víře budoucích výhod, je často velmi obtížné.
Podle vědců ze Statní univerzity Ohio v USA lze sebeovládání hodně ovlivnit způsobem, jakým lidé subjektivně vykládají události kolem sebe.
Z výzkumu vyplývá, že schopnost třídit věci abstraktně do širších kategorií umožňuje psychický distanc od tlaků z bezprostřední blízkosti. Podle míry této schopnosti jsou lidé různě citliví na široké důsledky svého chování, což vede k různému souladu mezi vlastními hodnotami a chováním.
A tak si dietář, který má tuto míru abstrakce nízkou, volí k snědku mezi jablkem a čokoládou na základě zjevných rozdílů, například chuti a tak spíše vezme do úst sladkou a chuťově intenzivní čokoládu.
Dietář s vysokou úrovní abstakce si ovšem výběr mezi jablkem a čokoládou zobrazí v širším smyslu jako volbu mezi hubnutím a hedonismem, a jednodušeji si zvolí jablka. Podle vědců je toto abstraktní myšlení klíčové k léčení širokého spektra problémů sebekontroly, nejen obezity, ale též různých druhů závislostí a nebo dluhů.