Afričtí pavouci skákavky druhu Evarcha culicivora mají zvláštní způsob obživy. Napadají totiž výhradně samičky komárů, které se právě dosyta vykrmily krví některé ze svých obětí. Jak je ale ve změti komářích těl rozpoznají?
Novozélandští vědci proto analyzovali signály, podle nichž by se pavouci-upíři mohli orientovat. Podle všeho vítězí tykadla.
Pohlavím, žíznivým po krvi teplokrevných živočichů, jsou mezi komáry samičky. Pro pavouky, kteří jim chtějí zcizit životadárný „náklad“ krve je proto životně důležité, aby dokázali identifikovat nejen pohlaví, ale i to, že samice právě přiletěla z hostiny.
Vědci z univerzity v Canterbury na Novém Zélandě pod vedením Xinemy Nelsonové se rozhodli zjistit pravdu o životě pavouků s pomocí tzv. „frankelsteinského hmyzu“.
Jde o atrapy, vzniklé pospojování nejrůznějších tělesných částí. Zvláště důležitými parametry jsou zadeček (abdomen) a tykadla. Zatímco zadeček jednoznačně prozradí samičku vezoucí „náklad“ krve, tykadla zase jednoznačně odliší samičku od samečka.
Simulace ukázaly, že pavouci si zadečků všímají méně, než se čekalo. Prim hrají tykadla!