Studentka Masarykovy univerzity v Brně Jana Malinovská přišla s unikátním projektem Bluetooth SIM Extender (BTSe), se kterým se stala vítězkou univerzitní technologické soutěže Technology Cup 2012. Předmětem nápadu, inovace, je zařízení, které umožní k jednomu telefonu aktivně připojit více externích SIM karet.
Využití si zařízení najde u uživatelů chytrých telefonů, kteří jsou nuceni využívat další telefon (například pracovní). Zařízení může obsahovat dva sloty pro SIM karty a skrze Bluetooth bude připojeno k hlavnímu telefonu.
V případě, že bude někdo volat na číslo SIM karty v modulu, tak se připojí k hlavnímu mobilu (smartphone) a hovor bude probíhat skrze jeho HW. Výhodou je, že modulu stačí pouze malý display pro zadání PIN kódu a pro indikaci baterie.
Zbylé plochy budou pokrývat solární články. Modul nebude mít velkou spotřebu (tu tvoří u mobilních telefonů hlavně display), díky tomu by mělo stačit solární dobíjení (probíhá nepřetržitě). Nestane se Vám tedy, že byste šli do práce s nenabitým telefonem. Navíc.
by mělo jít k modulu připojit i dobíjecí kabel pro smartphone uživatele a využít solární články v modulu pro dobití i druhého telefonu.
Hlavní ocenění v rámci Technology Cupu 2012, společné první a druhé místo, získali výše zmíněná Jana Malinovská a František Novák z Vysokého učení technického v Brně s originálním architektonickým návrhem Bioplynové stanice Telč.
Zvláštní ocenění získal Aleš Vyk z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava za progresívní řešení v oblasti elektronické publikace.
„Technology Cup dává studentům příležitost uplatnit jejich unikátní neotřelé nápady a řešení, získat kontakt na výrobní společnosti, stáže, lepší podmínky pro další výzkumnou práci. Stejně tak je ale prospěšný podnikům, jež se seznámí s mladými talenty, které budou možná v budoucnu zaměstnávat,“ říká šéf pořádajícího CVVI JUDr. Jan Rakušan. Hlavními komerčními partnery projektu jsou společnosti ETA, Saab a Panasonic.
František Novák a Jana Malinovská se podělili o hlavní cenu 100 000 Kč. Aleši Vykovi věnoval partner projektu, společnost Panasonic, plazmový televizor TX-P42GW30 s úhlopříčkou 106 cm. Soutěžící, kteří se umístili na prvních třech místech v jednotlivých soutěžních kategoriích, obdrželi od pořadatelů bezplatné služby vědeckotechnického parku v hodnotě 30 000 Kč, jež mohou využít například.
pro rozjezd vlastního podnikání.
„Účast v Technology Cupu pro mě znamená ohromné povzbuzení v dalším studiu,“ říká Jana Malinovská. „Budu si teď víc věřit a zároveň mám chuť vymýšlet další inovace.“
Společný projekt CVVI a partnerských univerzit z Prahy a Brna byl spuštěn v loňském roce, kdy zaznamenal mezi studenty technických univerzit značný ohlas. Tomáš Svoboda z brněnského VUT, který první ročník soutěže vyhrál, mohl díky Technology Cupu rozpracovat svůj projekt unikátního rentgenového přístroje SCIOX do podoby funkčního modelu.
„Technology Cup mi umožnil pokračovat v započatém výzkumu a využít zázemí výzkumného týmu společnosti CVVI,“ říká Svoboda.
Vítězem kategorie Návrh vědeckotechnického parku Milovice se stala Jana Švantnerová z VUT Brno s prací na téma Návrh interiéru VTP Milovice. V kategorii Návrh vědeckotechnického parku Vysočina se na prvním místě umístil František Novák z VUT Brno se svojí výše zmíněnou prací na téma Bioplynová stanice Telč.
Nejúspěšnější v kategorii Bezpečnostní studie objektu, sponzorované společností Saab, byly práce Luboše Kučery z Vysoké školy Karla Engliše v Brně a Marka Tichého z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V kategorii Strojírenství, ICT a přírodní vědy se nejlépe umístila v úvodu popsaná práce Jany Malinovské z MU v Brně.
Cenu za nejlepší středoškolskou práci si odnesly Kristýna Hladká a Nikola Gruntorádová za svoji práci o vývoji nové koncepce clonek pro scintilační detektor.
– TZ univerzitní technologické soutěže Technology Cup –