Ocasy vrtí nejen psi, ale také sysli veveří neboli Otospermophilus beecheyi. Tato americká zvířata z čeledi veverkovitých kmitají ocasy při setkání s chřestýši. Oznamují tak hadům, že není dobré si s nimi cokoliv začínat.
Nyní vědci zjistitli, že toto chování má dvojí účel. Nemá jen odrážet dravce, ale zároveň varuje ostatní sysly před potenciálním nebezpečím.
Vědci ze San Diegské univerzity, Matthew Barbour a Rulon Clark, se na sysly veveří podívali z pohledu jejich predátorů, chřestýšů (Crotalus oreganus oreganus).Vydali se do Kalifornské divočiny a ulovili zde 22 chřestýšů, kterým pak implantovali sledovací zařízení a vypustili je zpět do přírody. Situaci v okolí nor pak snímali kamerami a hodiny záznamu pak analyzovali v laboratoři.
Sledovali situace, při kterých byli sysli napadeni, zda mávali ocasy a jak daleko byli od hadů.
Zjistili, že když sysli mávají ocasy, dostanou se velmi blízko k chřestýši a přesto se vyvarují pokousání. Když se nevědomě střetnou s hadem, zastaví se, zpříma na něj pohlédnou a okamžitě rozkmitají ocas.
I z blízkosti 13cm na ně had nezaútočí. Ti, kteří strnuli celí i s ocasem, jsou však již po smrti. Vědci to vysvětlují tak, že rozpohybovaný ocas je signálem, že sysli jsou připraveni k boji a to hada znejistí a nenapadne je.
Tým si všiml také něčeho jiného. Někteří sysli kmitali oháňkami, i když okolo žádný predátor nebyl. Vědci se proto zaměřili na tento jev a doložili, že se jedná o jakousi syslí tichou poštu. „Zjištění naznačuje, že třesoucí se ocas syslů je >čestný<
signál,“ říká Barbour s tím, že jeho tým prokázal, že sysli nemávají ocasy náhodně. Sysli v blízkosti kolegy, který se střetl s chřestýšem a rozkmital svůj ocas, udělali stejné gesto, ačkoliv hada vidět nemohli. A chřestýši se jim vyhnuli také.