Polární záře, světelný úkaz běžné viditelný ze severských zemí, provází zvláštní zvuky. Ty však dosud nebyly oficiálně vědecky potvrzeny. Díky finskému výzkumu navíc věda ví, kde se záhadné zvuky berou.
Vědci z univerzity Aalto ve Finsku určili, že se tvoří zhruba v 70metrové výšce nad zemí. Zdroj zvuku se jim podařilo zaměřit pomocí tří samostatných mikrofonů . V laboratoři pak analyzovali nahrávky a tak určili přesné místo, kde se zvláštní hudba tvoří.
Aurora Borealis, jak se severní polární zář odborně nazývá, byla se zvuky spjata už i v mytologii. Ovšem vědci existenci zvuků popírali. Tvrdili, že hra světla se odehrává od pozorovatelů velice daleko, aby mohli slyšet nějaké zvuky, které ji případně doprovází. Světelný jev totiž vzniká až ve výšce od 80 do 1000 km.
„Náš výzkum prokázal, že při výskytu polární záře mohou lidé slyšet zvuky, které souvisí s pozorovaným jevem. Náš výzkum dokazuje, že zvuk je pravděpodobně způsoben stejnými energetickými částicemi ze Slunce, které polární záři v atmosféře vyrábějí.
Tyto částice nebo geomagnetické poruchy, které tyto částice vytvořily, vytváří zvuk mnohem blíže k zemi, než se odehrává světelný jev,“ řekl profesor Unto K. Laine z Aalto univerzity.
Záhadou však stále zůstává, jak konkrétně zvuk vzniká. Zvuky se nevyskytují pravidelně, objevují se záře i bez audio doprovodu. Zaznamenané zvuky připomínají praskání nebo tlumené rány, které trvají pouze krátkou dobu.
I očití svědci zvuk popisují jako vzdálený šum a praskot. Z těchto popisů vědci odhadují, že existuje několik mechanismů vzniku zvuků polární záře. Navíc jsou tak jemné, že se člověk musí pozorně zaposlouchat a odlišit je od od případného okolního hluku.
Přesto řada jejich nahrávek existuje a jsou k dohledání například na serveru YouTube.