Jeden z posledních dílů do skládačky tzv. Standardního modelu je tzv. Higgsův boson. Tato částice není v tomto modelu jen jednou z mnoha: její úloha je zcela centrální. Měla by totiž vysvětlit jinak zcela tajemný fakt:
totiž to, jakým způsobem získávají všechny ostatní částice hmotnost. Tato částice však dlouho unikala všem snahám o její objevení.
Dnes dopoledne se však (stále jen možná!) nastala historická chvíle a částice se skutečně objevila. Výsledky, které byly dnes prezentovány, jsou však stále ještě předběžné. Jsou založeny na datech, posbíraných v letech 2011 a 2012. Finální publikace analýz se očekává na konci června.
Kompletnější obrázek bychom měli získat v průběhu tohoto roku, kdy LHC poskytne další důležitá data.
„V našich datech jsou na hladině 5 sigma a energii (hmotě) okolo 126 gigaelektronvoltů patrné jasné stopy nové částice. Na tuto vzrušující úroveň nás přivedl skvělý výkon urychlovače LHC a detektoru ATLAS a obrovské úsilí mnoha lidí,“ řekl mluvčí experimentu ATLAS Fabiola Gianotti.
„Výsledky jsou stále ještě předběžné, ale signál na 5 sigma a 125 GeV, který máme před očima, je skutečně dramatický. Jde opravdu o novou částici. Víme také, že musí jít o boson (vedle fermionů jeden ze základních 2 typů elementárních částic – pozn. redakce) a že jde o zatím nejhmotější boson, jaký známe,“ doplňuje mluvčí experimentu CMS v CERNu Joe Incandela.