Rigorozní vědecká demonstrace škodlivých účinků extáze vědcům dlouho unikala mezi prsty. Výsledky průzkumů lze totiž snadno zpochybnit tím, že drobné rozdíly mezi uživateli a neuživateli mohly totiž existovat již před tím, než užívání drogy započalo.
Uživatelé extáze tvoří zároveň skupinu, která se nevyhýbá ani jiným psychotropním látkám a je tedy těžké prokázat, že za vysledovaným efektem stojí právě MDMA.
S novou studií přišel v posledním čísle odborného časopisu Addiction Daniel Wagner z univerzity v Kolíně nad Rýnem. Vytipovali si skupinu 149 uživatelů extáze a otestovali ji dvakrát. Druhé testy proběhly po roce od prvních, přičemž v průběhu roku zkonzumoval průměrný uživatel 33,6 tablety. Vedle toho sledovali i skupinu, která se užívání drogy nevěnovala.
V sérii psychologických testů skórovaly obě skupiny podobně. Mezi uživateli extáze se však projevil drobný rozdíl v paměťových schopnostech. Rozdíl byl sice drobný, ale znatelný.Projevit by se mohl zejména u skupin, které jsou na využívání paměti závislé, např. u studentů. Ti navíc tvoří jednu z nejvýznamnějších rizikových skupin.
Vědci zatím nezjistili, zda konec užívání drogy znamená i ústup problémů s pamětí, či zda jde o změnu nevratnou.