Neurolog Matthew Longo z University of London se rozhodl zjistit, kde se vlastně pocit poměrně přesně prostorově ohraničené končetiny bere. Jedna z teorií říká, že lidé s amputovanými končetinami získávají pocit jejího tvaru z pozorování ostatních lidí.
Druhá naopak tvrdí, že fantomová končetina je výsledkem neutuchající aktivity mozkových center, která mají na starosti neustálé vytváření představy našeho těla.
K testování si Longo vybral 38 letou pacientku, která se bez jedné ruky už narodila. Během testování se ukázalo, že pacientka vnímá obě své ruce (tedy jak ruku „skutečnou“, tak „fantomovou“) prakticky stejně.
Vědci tedy podali důkaz, že mozek je schopen vytvořit si představu části těla, která nikdy neexistovala. Tzv. somatosenzorický kortex, který je naše představy o těla zodpovědný, tedy zjevně nepotřebuje „nastavit“ prostřednictvím skutečných hmatových vněmů, ale funguje nezávisle na nich.
Správné pochopení toho, jak vlastně mozek vytváří představu o našem těle, má řadu implikací v mnoha dalších oborech. Například lidé s poruchou příjmu potravy (bulimie, mentální anorexie) mají podle všeho o svém těle výrazně jinou představu, než lidé okolo nich.