Výzkumníkům z americké Agentury pro výzkum pokročilých obranných technologií (DARPA) se již nezamlouval obrázek vojáka ověšeného množstvím nezbytné výstroje a výzbroje. V některých případech totiž dosahuje hmotnost nezbytných součástek až 45 kg.
Voják se s takovým zatížením má ještě pohybovat v terénu, případně i bojovat. Hmotnost přenášeného materiálu mu však ubírá nejen síly, ale i ztěžuje například možnost úkrytu.
DARPA proto přišla se speciálním vysoce mobilním a částečně nezávislým robotem, který nese označení LS3 (Legged Squad Support System) a svým tvarem připomíná buď obřího psa, či mulu. Ovšem jakoby bez hlavy. Jeho hlavním cílem je podpora vojáků americké námořní pěchoty.
200 kg do dálky 20 km za 24 hodin
Prototyp nosiče munice, zbraní i proviantu má za sebou již první úspěšné vycházky. Ty prokázaly, že řídicí senzory jsou schopné odlišit stromy, balvany či terénní překážky od osob, a tak současnou podobu robotické muly již patrně žádné razantní změny nečekají.
Během příštích 18 měsíců by měly být testy dokončeny a DARPA poté předpokládá masovější nasazení LS3. Robotický pomocník zvládne za 24 hodina přepravit 200 kg zátěž do vzdálenosti až 20 km, přičemž mu na celou cestu vystačí náplň jedné nádrže.
Kromě přenášení nákladů by měl LS3 fungovat jako nabíječka bateriových zdrojů pro různá vojenská zařízení a součásti výzbroje.