„Tato studie poskytuje významný vhled na úžasnou schopnost mateřského mléka zničit HIV a předejít jeho přenosu,“ říká Victor J. Garcia, PhD, vedoucí studie a profesor medicíny na univerzitě UNK v Centru pro infekční onemocnění a UNK Centru pro výzkum AIDS. „To nás vede k izolaci přírodních produktů, které by mohly být použity v boji proti viru.“.
Garcia a jeho kolegové sledovali humanizovaný myší model, který je vytvořen tak, že hlodavci dostanou lidskou kostní dřeň, játra a brzlík. Polidštěné myši tak mají plně fungující imunitní systém člověka a mohou být infikovány virem HIV stejným způsobem jako lidé.
Na začátku studie vědci nejprve potvrdili, že dutina ústní a horní části trávicího traktu humanizovaných myší obsahuje stejné buňky, které mají vliv na ústní přenosu HIV u lidí. Pak úspěšně těmito cestami přenesli virus do myší.
„Žádné dítě by nemělo nikdy být nakažený virem HIV, protože je kojeno. Kojení poskytuje rozhodující výživu a ochranu před dalšími infekcemi, zejména tam, kde je málo čistá voda pro kojeneckou výživu,“ řekl Garcia.
Vědci věří, že jakmile se jim podaří zdůvodnit přenos HIV kojencům i přes ochranný účinek mléka, budou mít v ruce klíč k zastavení přenosu AIDS u dětí.