Předstěra, latinsky omentum, je blána, do níž se ukládá vrstva tuku, která pokrývá střeva uvnitř břišní stěny. Vědci objevili, že tato membrána u myší měla vliv na chování myších T-lymfocytů (bílých krvinek, které potírají rakovinné buňky či viry).
V normální situaci se T-buňky rozmnožují v reakci na výskyt antigenu. V pokusu se takto vybuzené lymfocyty přestaly dělit, jakmile k nim vědci přidali buňky z předstěry. T-lymfocyty namísto dalšího množení začaly hynout.
Břišní buňky měly vliv pouze na aktivní lymfocyty, kdy zastavily jejich další dělení a vývoj. V opačném případě žádný efekt nebyl pozorován. Zdá se tedy, že buňky břišního tuku vylučují specifické látky, které zabraňují v imunitní reakci.
Tento objev by mohl přispět k vývoji nového typu léků, které budou šetrněji bránit v imunitní reakci organismu (například po transplantaci orgánů), než je tomu u stávající medikace.
Zdá se také, že buňky předstěry též hrají klíčovou roli v regeneraci tkání. Vědci na břiše objevili mezenchymové kmenové buňky, které se stěhují do místa zranění a pomáhají hojení tím, že se vyvinou do požadovaného typu specializovaných buněk.