Starší lidé vydávají charakteristický pach, který je nezávislý na rase, vyznání nebo stravě. Japonci pro něj mají dokonce název: kareishu. Většina obyvatel naší planety jej popisuje jako nepříjemnou „smrdutě sladkou“ vůni. V nové studii však účastníci v slepém čichovém testu označili tento tělesný pach příjemnější, než pach mladých lidí nebo těch ve středním věku.
Podle vědců mají lidé tendenci k pachové diskriminaci – ačkoliv je vůně snesitelná, díky nositeli jí označí za příšernou.
Smyslový neurolog Johan Lundström provedl ve své laboratoři v Centru Monell ve Filadelfii v Pennsylvanii test přijatelnosti vůně. Jako čichače pozval 20 mužů a 21 žen ve věku mezi 20 a 30 lety, kteří byli zdraví, nekuřáci a neužívali drogy nebo léky. Skupina „dárců“ třech věkových kategorií (20 – 30 let, 45 – 55 let a 75 – 95 let) se musela na test pěkně připravit.
5 po sobě jdoucích nocí spali ve speciálních tričkách, které měly všité savé vložky do podpaží. Absorpční výztuhy měly zachytit jen jejich přirozenou vůni a tak se dárci pachů zároveň nesměli před ulehnutím mýt či parfémovat. Museli se také zdržet kouření, pití alkoholu a pojídání kořeněných jídel.
V laboratoři pak dobrovolníci čichali k polštářkům od různých věkových skupin. Lundströma překvapilo, když jako nejméně nepříjemný zápach důsledně hodnotili vůni starců, ačkoliv ji zároveň přirovnali k zatuchlé vodě či sklepení.
Ti, kteří seniorskou vůni označili za nejhorší, jí zároveň přiřazovali k pachu domovu seniorů či nemocnic. „Kontext je důležitou součástí lidského čichu,“ říká vedoucí výzkumu. „Mnoho lidí tvrdí, že parmazán smrdí jako zvratky, když si neuvědomují, k čemu čichají.“.
Vědci také v testu vzorků podle pohlaví zjistili, že vůně mužů mladého a středního věku je nejntenzivnější a nepříjemná. Naopak zápach starších mužů hodnotili jako o něco příjemnější, než u starších žen. Za změnu vůně může pokles hladiny testosteronu.