Tzv. telomery jsou koncové části chromozomů. Při buněčném dělení, tedy způsobu, jímž se buňky těla prakticky neustále obnovují, však dochází k jejich postupnému zkracování. Po jistém počtu dělení (měřeno v desítkách) dojde k tomu, že se telomery zkrátí úplně a buňky tak přijdou o možnost další regenerace.
Postupně nakonec dojde k tomu, že se organismus oslabuje, až nakonec neodvratně zemře.
Proti tomuto procesu se však staví zvláštní biologická molekula, enzym zvaný telomeráza. Abychom věc zjednodušili: telomeráza dokáže poničené konce chromozomů restaurovat a je tak skutečným elixírem mládí.
Vědci ze španělského Národního institutu pro výzkum rakoviny pod vedením Maríe Blascové nedávno oznámili odborné veřejnosti, že jejich cílená genetická terapie, zaměřená na geny pro telomerázu, vedla k výraznému prodloužení života laboratorních myší.
U ročních myší 24 % proti průměru, u dvouletých o 13 %. Myši se nejen dožívaly vyššího věku, ale vyhýbaly sem také některé nepříjemné choroby spojené se stárnutím (např. osteoporóza). Je tedy možné, že práce španělských vědců bude začátkem laviny dalších výzkumů zpomalování stárnutí.