Šalamounovy ostrovy v Melanésii, které leží východně od Papuy-Nové Guinee poblíž Australského pobřeží, nabízí typické Oceánské krásy a ještě jeden ojedinělý bonus. 10 % tamních obyvatel má na hlavě blonďaté vlasy, ačkoliv mají nejtmavější zbarvení pokožky mimo africký kontinent.
Vědci ze Zemědělské univerzity Nova Scotia v témže kanadském městě se záhadě podívali na kloub. Dosud se totiž nikomu nepodařilo seriozně původ blonďatých hřív vysvětlit.
Vedoucí výzkumu genetik Sean Myles sesbíral na Šalamounových ostrovech genetické vzorky1209 obyvatel. Pak udělal profilový rozbor u 42 tmavovlasých a 43 blonďatých domorodců. V jejich genofondu našli dvě různé verze klíčového genu, který kóduje protein nezbytný pro pigmentaci. Vynechání jednoho „písmenka“ genetického kódu, který zamění „C“ s „T“ znamenalo rozdíl mezi tmavými vlasy a blond vlasy. Podobné mutace vytvoří u myší snížení obsahu melaninu v jejich srsti. Gen je recesivní, což znamená, že blondýny jej dědí od obou rodičů.
Vědci stejné mutace v DNA u vzorků 941 osob z 52 dalších populací po celém světě, včetně evropských zemí, nenašli. Mutace, která nemá žádné zjevné výhody, pravděpodobně vznikla náhodou u jedné osoby. K vysokému výskytu v oblasti Šalamounových ostrovů dochází kvůli tomu, že původní populace byla malá.
Výsledky tak naznačují, že evoluce blonďatých vlasů tak došla dvakrát na sobě zcela nezávislým způsobem.