Oteplování našeho mateřského kontinentu zlepšilo podmínky například pro komára tygrovaného (Aedes albopictus). Tento tropický komár přenašeče tropických nemocí, jako je horečka dengue nebo žlutou zimnici.
Podle vědců z Univerzity v Liverpoolu jsou klimatické podmínky už tak příznivé, aby se komár rozšířil i do severních částí Evropy. Poznali to z rešerší dat vývoje evropského klimatu. Analyzovali měření od roku 1950, kdy se začaly teploty na starém kontinentě zvyšovat.
Komáři se začali objevovat od 60. do 80. let 20. století ve Francii, Itálii i severním Španělsku, Chorvatsku, Turecku. Nyní se vyskytují v 17 zemích Evropy a nebezpečné choroby šíří také zde. Horečkou dengue byla například v roce 2010 nakažena v Chorvatsku německá turistka . V České republice výskyt tohoto druhu zatím zaznamenán nebyl.
Stále sušší počasí ve Středomoří již komárům tygrovaným přestává vyhovovat a vědci varují, že se nyní komáři přesunou do severních částí Evropy. Jak velká invaze hrozí, však ze studie klimatu nevyčteme.
Vědci se totiž budou muset teprve zaměřit na studii vegetačních a půdních podmínek v budoucích komářích destinacích. Ty mají totiž pro množení a uchycení komárů zásadní vliv.