Estrogeny jsou velmi mocné látky, které mají v těle na starosti velkou řadu úkolů. Řada z nich souvisí s reprodukcí a sexualitou obecně, účastní se ale např. i regulace řady metabolických pochodů. Jejich hladina však byla dána i do souvislosti se vznikem jistých typů rakoviny, mezi které patří např. rakovina prsu či tlustého střeva. Příjem těchto látek v potravě je proto potenciální zdrojem mnoha obtíží.
Obsah těchto látek v potravě je proto velmi často studován. „Zatím však nikdo nezkoumal, zda jsou lidé jediným druhem primátů, který si oblíbil rostliny s obsahem estrogenů,“ popisuje motivace svého výzkumu Michael D. Wasserman z univerzity v kalifornském Berkeley.
A proč se vědci vlastně na tento problém zaměřili? Může za to nárůst koncentrace umělých příbuzných estrogenů, jako je např. bisfenol A, v životním prostředí. Studium toho, jak si naši příbuzní dovedou s podobnými látkami poradit, by mohlo přinést inspiraci pro humánní medicínu.
Výzkumy goril horských a gueréz červenohlavých, žijících v Ugandě ukázal, že oba tyto druhy mají rostliny obsahující fytoestrogeny na svém běžném jídelníčku. U goril činil podíl takové stravy celých 10,6 %, guerézy konzumovaly 8,6 % rostlin s obsahem těchto látek. Jak si s nimi dokáží poradit bude předmětem budoucích výzkumů.