Na Den Země – 22. dubna se uskuteční Den otevřených dveří na meteorologické observatoři Milešovka. Přímo na nejvyšším vrcholu Českého středohoří budou mít návštěvníci šanci dozvědět se více o historii observatoře a meteorologických měření zde prováděných. Observatoř mimo jiné nabízí i úchvatný výhled na celé České středohoří.
V tentýž den bude široké veřejnosti otevřena také hvězdárna v Ondřejově. Astronomický ústav AV ČR si letos dal za cíl poukázat na dosud mediálně potlačovaný negativní fenomén naší civilizace – světelné znečištění.
V pondělí 23. dubna 2012 pak oslavy již tradičně vyvrcholí v Geoparku Geofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i. v Praze na Spořilově. V tento den tady bude uspořádán interaktivní Den Země hrou, který je obzvláště vhodný pro školní skupiny, ale jednotlivci budou rovněž vítáni.
Vědečtí pracovníci připravili názorné ukázky aktivního explozivního vulkánu, tvorby vulkanické prohlubně neboli kaldery, zemětřesení na stole, ale také například model říčního toku.
Obohacení s programem Elektromobilita přinese ČEZ, který je v ČR garantem vytváření rychlodobíjecích stanic pro elektromobily. Dále se představí firma EKO-KOM s výstavou a programem Tondy Obala, ve kterém zvlášť školení lektoři vysvětlí i zatvrzelým odpůrcům třídění výhody a společenskou prospěšnost separace komunálního odpadu.
Firma Asekol, která zabezpečuje zpětný odběr elektrozařízení, se zapojí s informačním stánkem a ukázkou stacionárního kontejneru na sběr drobného elektra. Milan Halousek z České kosmické kanceláře vám u stánku Amerického velvyslanectví v Praze přiblíží americké pilotované kosmické lety a na vše bude dohlížet český Krtek, který se podíval s americkým astronautem Feustelem do vesmíru.
Až do 4. května mohou návštěvníci navštívit v hlavní budově Akademie věd ČR výstavu fotografií s názvem Planeta těžařů a od 26. dubna do 15. května v budově Geofyzikálního ústavu AV ČR, v.
v. i. výstavu výtvarných děl Václava maliny Krajinou (barva, světlo, řád).
Více informací naleznete na webové stránce: www.otevrena-veda.cz.