Německé vědce z univerzity v Halle zajímaly lidské stravovací návyky a jejich vliv na životní prostředí. Ve své studii proto zkoumali po 2 roky 20 000 lidí. Zjistili dvě věci. Za prvé potvrdili předchozí výsledky výzkumů, že ženské stravovací zvyky jsou zdravější než mužské.
Za druhé však také prokázali, že dámská strava také méně zatěžuje životní prostředí. Muži totiž častěji vyhledávají masitá jídla a používají máslo, zatímco ženy dávají přednost ovoci a zelenině. Podle odborníků má přitom výroba stravy živočišného původu větší dopady na produkci plynů, které přispívají ke skleníkovému efektu.
Zároveň je produkce této potravy náročnější na zemědělskou plochu než pěstování ovoce a zeleniny.
„Kdyby všichni muži v Německu převzali stravovací zvyky typické pro ženy, tedy kdyby omezili na polovinu spotřebu masa a uzenin a nahradili je větším podílem zeleniny, ovoce a obilnin, ušetřila by se doma i v zahraničí zemědělská plocha o celkové rozloze 15 000 kilometrů čtverečních,“ uvedl vedoucí studie Toni Meier. Kromě toho by se podle něj do atmosféry dostalo o 15 000 tun méně skleníkových plynů.
Do životního prostředí by se také dostalo ročně o 60 000 tun méně čpavku, který se uvolňuje z hnojiv.