Již několik let se ve vědeckých kruzích přetřásá myšlenka, že je kyselina acetylsalicylová (latinsky acidum acetylsalicylicum, známá pod obchodním názvem jako Aspirin či Acylpyrin), účinná v boji proti rakovině. Vědci z Americké onkologické společnosti proto vytvořili rozsáhlou studii, v níž přezkoumali již zveřejněné závěry. Podle nové aktuální zprávy dokládají účinky Aspirinu i nová data a tak podle onkologů přichází doba, kdy bude lék proti chřipce oficiálně zařazen do prevence zhoubného nádorového bujení.
Jaké byly výsledky? Denní užívání aspirinu může snížit výskyt všech druhů rakoviny, a to i při nízkých dávkách (do 75-100 mg/den). V šesti základních studiích prevence užívali náhodně zvolení pacienti nízké dávky aspirinu denně.
Tato aspirinová léčba přinesla přibližně 20% snížení celkového výskytu rakoviny mezi 3 – 5lety po zahájení intervence a 30% úbytek při sledování více než 5 let po léčbě. Samotná úmrtnost na rakovinu se také snížila i v průběhu studie.
Překvapivě se však s vyšší denní dávkou (přes 75 mg) nezvýšil účinek aspirinu, což si odporuje s dosavadními testy, které spojovaly lepší účinky právě s denní dávkou přes 100 mg. Podle vědců by to mohla být dobrá zpráva – větší dávky kyseliny acetylsalicylové totiž dráždí zažívací trakt a vyvolá krvácení do žaludku.
Potvrdí-li se, že acylpirin je účinný i při takto nízkých dávkách, jeho vedlejší účinky nebudou pacienty tolik zatěžovat.