Canisterapie neboli pozitivní působení na lidskou psychiku prostřednictvím psů je v posledních letech již poměrně etablovaná psychoterapeutická technika. Osvědčuje se např. u lidí trpícími chronickými depresemi při vleklých zdravotních problémech či kognitivním úpadku.
Pozitivní efekt přítomnosti psů je natolik dobře zmapován, že se vědci rozhodli rozšířit jeho zkoumání i do podstatně širších sfér.
Profesor managementu na Virginia Commonwealth University School of Business v Richmondu Randolph Barker se rozhodl otestovat hypotézu, že přítomnost psů zlepšuje morálku na pracovišti a přispívá tak k lepším pracovním výkonům.
Společně s několika svými kolegy podnikl v jedné z firem v Severní Karolíně čítající 550 zaměstnanců psychologický průzkum, který byl zaměřen právě na ztah přítomnosti psů a psychické pohody zaměstnanců.
„I když jde zatím o preliminární výsledky, jde o první kvantitativní potvrzení efektu přítomnost psů na pracovišti na hladinu stresu, spokojenost s prací, podpory a angažovanosti v pracovních úkolech.
Rozdíly v hladině stresu s přítomností psů a bez jejich přítomnosti byly signifikantní,“ shrnuje výsledky velmi zajímavého projektu prof. Barker.