Medúzy se ve vodním sloupci pohybují pomoc stahu svalů, který vypudí proud vody. Ten posune medúzu z místa na místo, přičemž během tohoto pohybu se svaly uvolní a umožní tak opakování cyklu.
Inženýři pod vedením Yonase Tadesse využili k napodobení tohoto cyklu kombinaci různých materiálů, dík nimž se medúza dokáže nejen dobře pohybovat, ale je i energeticky samostatná.
Zvon medúzy a proměňování jeho tvaru je umožněno díky skelet, vytvořeného ze slitiny s tvarovou pamětí. Slitina je obalena uhlíkovými nanotrubičkami, které jsou zase pokryty platinovým práškem. A k čemu je tato kombinace materiálů?
Platina je nutná k průběhu chemické reakce s kyslíkem a vodíkem obsaženými ve vodě. Tato reakce produkuje teplo, které periodicky smršťuje a uvolňuje umělé svaly zvonu medúzy a dodává jí tak schopnost plavat. Robot se tak bez nutnosti vozit si pro svůj pohon baterie.
Inženýři z Virginia Tech plánují ještě vylepšení svého stroje tím, že jednotlivé segmenty zvonu kterých je osm, získají svůj vlastní, na ostatních nezávislý pohon. Tímto krokem by se měly zlepšit její manévrovací vlastnosti.