Domů     .Top
Jaro ožívá – sledujte přílet poslů jara!
21.stoleti 22.3.2012

Již po třetí mohou všichni milovníci přírody sledovat přílety poslů jara s projektem Jaro ožívá, který je součástí celoevropské vzdělávací kampaně Spring Alive, organizované mezinárodní organizací na ochranu ptáků BirdLife International. Účastníci mohou zaznamenávat svá první pozorování čápa, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy na www.springalive.net. Kampaně se letos účastní téměř čtyřicet zemí z Evropy, Blízkého východu, Afriky a nově i střední Asie neboť kromě Černé Hory a Bosny a Hercegoviny se poprvé zúčastní i Kazachstán. V loňském roce se podařilo získat více než 127 000 pozorování.

„Zveme všechny bez ohledu na věk či úroveň  ornitologických znalostí, aby se přidali a účastnili se projektu Jaro ožívá. Společně tak můžeme přivítat ptačí navrátilce, kteří každoročně podnikají desetitisíce kilometrů dlouhé cesty, aby nám při návratu na svých křídlech přinesli jaro“ říká Lucie Hošková z České společnosti ornitologické, koordinátorka projektu Jaro ožívá v České republice a členka řídící skupiny celoevropské kampaně Spring Alive.

Kampaň organizace BirdLife International je primárně určena především pro děti, jejich rodiny a školní kolektivy, zapojují se však účastníci všech věkových kategorií. Například pro seniory je to skvělá příležitost, jak vzít vnoučaty na pozorování ptáků a společně tak trávit příjemné a poučné chvíle.

V ČR je projekt Spring Alive koordinován pod názvem Jaro ožívá Českou společností ornitologickou. Podstatou je sledování příletu pěti vybraných ptačích poslů jara: čápa bílého, vlaštovky obecné, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré.

První pozorování jednotlivých druhů se zaznamenávají na internetových stránkách www.springalive.net. Zde si účastníci mohou prohlédnout postup jara v tabulkách a mapách, poslechnout si hlasové záznamy, zahrát si hry a načerpat informace.

K dispozici jsou i ptačí videa na YouTube kanálu SpringAlivenet a stránky na sociální síti Facebook www.facebook.com/jaro.oziva. “Pro pedagogy máme na www.springalive.net přichystány stránky Pro učitele,  kde si mohou zdarma stáhnout rozmanité výukové materiály” , připomíná Lucie Hošková a dodává, že projektu se každoročně účastní několik desítek škol.

Kampaň provází i doprovodné akce na regionální i mezinárodní úrovni. V letošním roce to je především mezinárodní fotografická soutěž Moje první pozorování, určená dětem do 16ti let, jejíž podrobná pravidla jsou k dispozici opět na www.springalive.net.

Na vítěze čekají značkové digitální fotoaparáty.  V ČR se s projektem mohou seznámit i účastníci vycházek Vítání ptačího zpěvu a některých akcí ke Dni Země.

V loňském roce zaznamenali účastníci z 36ti zemí více než 127 000 pozorování, což je nejvíce v historii kampaně. Česká republika přispěla celkem 2647 pozorováními, čímž se umístila na výborném šestém místě. Projekt si získává stále větší oblibu u škol, zapojují se desítky školních a jiných dětských kolektivů, které čerpají i z bohaté nabídky doprovodných materiálů. .

Projekt Jaro ožívá oslavuje ptačí migraci, obdivuhodný fenomén, připomínající nejen  věčný koloběh přírody, ale také obdivuhodné schopnosti stěhovavých ptáků, kteří každoročně podnikají tisíce kilometrů dlouhé cesty, aby se na jaře opět vrátili zpět.

Bohužel stále více  z nich se již nevrátí, neboť při své pouti překonávají nejen úctyhodné vzdálenosti, ale také četná nebezpečí. Mnohé z nich způsobuje člověk, ať již se jedná o odstřely a odchyty ptáků, jimiž jsou proslulé středomořské ostrovy, nástrahy ve formě nezajištěných drátů elektrického vedení či prosklené plochy a větrné elektrárny.

Zdaleka nejhorší je ničení biotopů jako např. odlesňování či vysoušení mokřadů, které společně s intenzivním zemědělstvím přímo ohrožuje až 80 % všech stěhovavých ptáků. Však také mnozí z nich zažívají v posledních desetiletích dramatický úbytek.

I na to se snaží upozornit mezinárodní vzdělávací kampaň Spring Alive, která na evropské úrovni letos pokračuje již sedmou sezónou. .

Na stránkách www.springalive.net můžeme najít informace, díky nimž snad více porozumíme zákonitostem přírody. A třeba i pochopíme jak naše chování  působí v přírodě mnohdy nevratné změny, které mohou vést až k lesům bez kukaččího volání a obloze bez čápů.

Kontakt:

Lucie Hošková, koordinátorka projektu Jaro ožívá v ČR, hoskova@birdlife.cz, 60297268.

 

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz