Ve srovnání s rybami podobné délky těla (bez chapadel), mečouny, jsou krakatice r. Architeuthis a Mesonychoteuthis skutečně obří. Zatímco průměr bulvy mečounů je 9 cm, dospělé krakatice je průměrem překonávají 3x, objemem dokonce 27x!
Ano, nabízí se jednoduché vysvětlení. Krakatice žijí ve velkých hloubkách, kde je nouze o jakýkoliv záblesk světla a větší oči mohou krakaticím skutečně přinášet výhodu. Problém je však v tom, že všechny dosavadní modely ukázaly, že díky optickým vlastnostem vody je mít oči větší než pomeranč i pro hlubinné organismy plýtvání cennou energií.
„Fakt, že oči krakatic jsou o tolik větší, než oči všech ostatních druhů naznačuje, že je využívají i pro jiné účely, než ostatní živočichové,“ vysvětluje jeden ze členů vědeckého týmu, který se průzkumu zády očí krakatic nedávno věnoval Dan-Eric Nilsson z univerzity ve švédském Lundu.
Jejich fyzikální model odhalil zajímavou věc. Velké oči skutečně znamenají vylepšení, ale pouze za specifických podmínek. První z nich je nepřítomnost jiných zdrojů světla, než jsou občasné záblesky světélkujících hlubinných živočichů.
V případě takového krátkého blesknutí nastane pozoruhodný efekt: velké oči lépe spatří cíl, který je sám velkých rozměrů.
A jaké velké objekty se mohou naskytnout v případě krakatic? Každý, kdo něco málo tuší o jejich životním stylu, má teď jasno. Krakatice dokáží tímto způsobem objevit své největší nepřátele, kytovce vorvaně, a to na vzdálenost až 120 metrů.
Vorvani si však dokázali vyvinout velmi efektivní protizbraň, sonar, a zápasy mezi nimi a krakaticemi tak většinou končí jejich vítězstvím.