Zkoumání tendence mušek k popíjení alkoholu se na první pohled jeví jako ideální kandidát na recesistickou „antinobelovku“. Na svém oblíbeném modelovém organismu, tedy muškách octomilkách druhu Drosophiila melanogaster, však vědci z univerzity v San Franciscu pod vedením G. Shohat-Ophira testovali podstatně závažnější věci.
Předmětem jejich zájmu byla aktivita látky zvaná neuropoeptid F (NPF) a způsob jejího působení na molekulární úrovni. Tato látka je totiž součástí motivačního systému mouchy, její analoga se však přirozeně vyskytují i v jiných druzích živočichů včetně nás samotných.
A jak pokus vypadal? Vědci vypustili do uzavřeného kontejneru samičky octomilek, které se již spářily a nové partnery pro kopulaci tedy nevyhledávaly. K nim vypustili „nažhavené“ samečky, kteří naopak po kopulaci toužili.
Poté, co byly samičkami vytrvale odmítáni, si však na situaci zvykli. Tentýž pokus poté vědci zopakovali se samičkami, které byly naopak k samcům velmi vstřícné. Když námluvy skončily, vypustili vědci mouchy na krmení.
Do jedné z nádob, z níž se mohly krmit, přidaly alkohol. A výsledek? Sexuálně frustrovaní samci dávali nápadně větší přednost alkoholem nasáklé krmi. V proměnách mušího chování měla prsty právě drobná molekula NPF.