Na webu 21. STOLETÍ vás informujeme o aktualitách ve vědě a technice. Tato zpráva je aktualitou starou více než 40 let. Nelekejte se, nejde o zprávu z archivu. Dne 8. 3. 2012 vyšla zpráva vědců z Norské vědeckotechnické univerzity z Trondheimu, která popisuje výsledky studie uskutečněné v 60. a 70. letech minulého století.
Podle ní jediná dávka halucinogenní drogy LSD (diethylamid kyseliny lysergové) může pomoct alkoholikům skoncovat s pitím.
Analýza se zaměřila na údaje ze šesti studií, do nichž se zapojilo více než 500 pacientů. Podle ní měla droga „zásadní přínosný dopad“ na léčbu alkoholismu, který trval nejméně sedm měsíců poté, co byla droga podána. Pacienti, kteří se jich mezi léty 1966 až 1970 účastnili, se všichni zapojili do protialkoholní léčby.
Někteří z nich ale navíc dostali jednu dávku LSD v množství 210 až 800 mikrogramů. Ve skupině, která dostala LSD, vykázalo snížení pití alkoholu 59 procent pacientů, zatímco v druhé skupině 38 procent.
Tento efekt trval zhruba sedm měsíců od podání halucinogenu, ale po roce vyprchal. Ti, kdo drogu dostali, nicméně hlásili vyšší procento abstinence. Autoři studie míní, že víc dávek LSD by mohlo mít trvalejší vliv na abstinenci alkoholiků.
Ovšem vzhledem k tomu, že LSD je nejsilnější halucinogen, jaký kdy byl identifikován a jeho užívání s sebou nese řadu nebezpečných aspektů (například se člověk vyskočí z okna v domnění, že umí létat, u citlivějších lidí droga vyvolává intenzivní úzkost a návaly paniky či dokonce paranoiu až schizofrenii), je otázka, zda při pokusu nešlo o „vytloukání klínu klínem“. O tom se však studie nezmiňuje.