Srážka Země s meteority (či spíše jedním meteoritem rozpadlým v atmosféře na kousky) či kometou okolo roku 10 900 př.n.l. měla mít řadu velmi významných důsledků. Jedním z nich byl úpadek tvz. cloviské kultury severoamerických Paleoindiánů, dalším zase definitivní uspíšení konce výskytu velkých druhů savců, tzv.
pleistocénní megafauny v Severní Americe. Tedy dosti významné důsledky na to, aby byla potenciální srážce věnována velká pozornost vědecké obce.
Jako první publikovala v roce 2007 tyto výsledky skupina geologů pod vedením D. J. Kennetha z katedry antropologie univerzity v Eugene v Oregonu, které se začalo přezívat „Acapulco group“. Záhy se však vynořil problém:
prakticky žádný z týmů, který se snažil původní výsledky replikovat, nedošel ke stejnému závěru, řada vědců dokonce označila práci „Acapulco group“ za blamáž.
Poslední vydání prestižního vědeckého časopisu PNAS však přináší studii, která by mohla být považována za otvrzení původní hypotézy. 16-členný tým vědců (včetně Jamese Kennetha) seznámil odbornou obec s objevem nanodiamantů a dalších stop po srážce s mimozemským tělesem v mexickém jezeře Cuitzeo. Nález by měl pocházet z přesně stejné doby, tedy z počátku mladšího dryasu.