
Bipolární poruchou či schizofrenií trpí podle odhadů mezi 1 – 4 % populace. O příčinách této poruchy či o jejím průběhu na neurologické úrovni však lékaři stále nevědí dost. A až donedávna byli odkázáni pouze na pitvy či nepřímé zobrazovací metody, jako je funkční magnetická rezonance či výpočetní tomografie.
Tým skotských lékařů z univerzity v Edinburghu však nedávno vypracoval postup, který by mohl pro pochopení a diagnostiku mentálních poruch znamenat velký krok kupředu. Nervové buňky dokáží vypěstovat in vitro, a to ze vzorků, odebraných z kůže pacientů.
„Vypěstování nervových buněk v laboratoři umožní studovat jejich neurologické funkce a způsoby, jimiž reagují na standardní psychiatrickou léčbu. Tímto způsobem bychom měli objevit i nové způsoby léčení,“ vysvětluje vedoucí celého projektu prof. Andrew McIntosh.
Pro lékaře je zásadní i další věc: tento postup silně omezí nutnost využívání laboratorních zvířat. Projekt byl proto z velké části financován Národním centrem pro nahrazení, vylepšení a omezení využívání zvířat při výzkumu.