
Podle studie vědců Illinoiské univerzity lze nasadit proti malárii lék běžně ordinovaný proti osteoporóze. Vědci zkoumali téměř 1000 látek, které již v minulosti fungovali na principu zaměření biochemické cesty.
Takovému principu se říká isoprenoidní biosyntéza. Lék s názvem BHP-703 při pokusu na myších rychle přecházel do malárií infikovaných červených krvinek a i při nízkých koncentracích dokázal parazita zabít.
Droga totiž v malarickém parazitovi inhibuje klíčový enzym, díky němuž je parazit chráněný a imunitní systém na něj nezaútočí. Zatímco léky na osteoporózu, risedronát a zoledronát, blokují isoprenoidní biosyntézu, vědci tyto léky ještě chemicky poupravili a léky nyní se nyní dostanou přes membrány krvinek a parazita vlastně napadnou cíleně. „Zjistili jsme, že sloučeniny, které byly skutečně aktivní, měli velmi dlouhý uhlovodíkový řetězec,“ řekl vedoucí studie Eric Oldfields tím, že jej tedy do preparátu uměle doplnili.
„Tyto látky mohou procházet přes buněčné membrány i při velmi nízkých koncentracích.“.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že malárie zabila v roce 2008 708 000 až 1 003 000 lidí. Některá antimalarika fungují, ovšem stále se objevují nové a nové kmeny, které jsou vůči nim rezistentní. „Jsme první, kdo ukázal, že malárie podléhá při útoku na enzym (geranyl-difosfátovou syntázou),“ vysvětlil spoluautor studie Yonghui Zhang. „Naše práce dává nový směr pro hledání přípravků proti malárii.“.