Domů     .Top
Ráj na zemi i pod vodou
Markéta Slomková 29.2.2012

Bělostné pláže, blankytná obloha, sluncem zalité tyrkysové moře a jeho pestrý vodní svět. To jsou Andamanské ostrovy, formálně patřící k Indii, které najdete 200 km od pobřeží Thajska.

Aktuálně zde vrcholí turistická sezona a ostrovům vládne nejpříjemnější letní počasí. Díky rovníkové poloze je zde od prosince do března vlídné teplo a slunečno. Teprve poté nastupují nesnesitelná vedra, střídaná obdobím dešťů.

Džunglí pokryté Andamanské ostrovy jsou vyhledávané nejen kvůli osamoceným plážím, ale i pro možnosti, které nabízejí potápěčům.

Pro vstup na souostroví, kde smíte zůstat maximálně 1 měsíc, potřebujete speciální víza. Na některé ostrovy je však zakázán vstup úplně. Ostrovy a okolní vody jsou pod radarovým dohledem indické armády, a tak tu nehrozí ani masový rybolov.

Cestovatelský boom

Turistický zájem o oblast stále stoupá, rozvinul se obzvlášť po roce 2000, kdy měl premiéru hollywoodský film Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, který se natáčel nedaleko v Andamanském moři.

Kromě rybářských osad a chatek už proto mohou turisté bohužel zakotvit i v moderních hotelech. Často se také přespává na lodi, na jejíž palubě lidé kolem ostrovů cestují.

Andamany s hlavním městem Port Blair tvoří přes 200 ostrovů, z nichž nejmenší měří 0,8 km2, tedy asi tolik jako je rozloha dendrologické zahrady v Průhonocích u Prahy.

Ve vnitrozemní džungli žijí původní obyvatelé, někteří si udržují kulturu na úrovni neolitu a brání se styku s civilizací. Podle svědectví cestovatelů je dobře chrání i místní vláda.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz