Domů     .Top
Odhalen původ ďáblovy rakoviny
Markéta Slomková 24.2.2012

Tasmánský čert, odborně ďábel medvědovitý (Sarcophilus harrisii) je jediným žijícím druhem rodu Sarcophilus a od vyhubení vakovlka roku 1936 i největším žijícím dravým vačnatcem. Vzhledem připomíná malého, ale nadměrně svalnatého a zavalitého psa.

V současné době již žije pouze v Tasmánii. Jeho druh však vybíjí smrtelná infekční rakovina, kterou si mezi sebou vačnatci přenáší kousnutím. Stav je tak vážný, že odborníci varují před vyhynutím těchto populárních zvířat.

Rakovinu odborníci popsali v roce 1995 jako „rakovinu tváře ďábla medvědovitého“ (devil facial tumour disease, DFTD) a současné odhady hovoří až padesátiprocentnímu snížení počtu kusů od počátku choroby.

Úmrtnost je 100%. Nádory se tvoří v ústech a okolo nich, takže znemožňují příjem potravy a smrt nastává zrhuba po roce vyhladověním zvířete.

Původ rakoviny se nyní podařilo vystopovat týmu 57 odborníků, který vedla genetička Elizabeth Murchisonová z Wellcome Trust Sangerova institutu z Velké Británie. Genetici sekvenováním genomů tasmánského ďábla odhalili, že zhoubná nemoc pochází od jediné samice, jež zahynula před více než 15 lety.

Její DNA stále přežívá v rakovinné mutaci. Tým dále doložil genetické rozdíly mezi nádory, což naznačuje, že rakovina se během svého šíření v populaci vyvíjela. Tyto rozdíly hledali experti mezi nádory 69 různých tasmánských čertů z odlehlých koutů Tasmánie, a tím stvořili jakousi mapu šíření rakoviny. Zdá se, že některé rakovinné podtypy mohou být agresivnější, než ostatní.

„Zjistili jsme, že genom ďábelské rakoviny má zhruba 20 000 mutací. To je méně mutací, než kolik se vyskytuje u některých lidských nádorů. To naznačuje, že rakovina nemusí být nestabilní, aby se stala nakažlivou,“ říká David Bentley, spoluautor studie a dodává, že nyní budou genetici podle získaných informací odhadovat, jak se rakovina zachová v budoucnu.

„Tento výzkum je důležitý, protože nám umožňil pochopit vzor šíření choroby, což může přispět k omezení epidemie. Nyní se pomocí sekvenování genomu pokusíme pochopit, jak to, že se tento nádor se stal přenosným,“říká profesor Mike Stratton, spoluautor studie a ředitel Wellcome Trust Sangerova institutu.

Šíření rakoviny mezi lidmi obvykle zabrání imunitní systém, který běžně odhalí cizí buňky od vlastních. Tým odhalil indicie, jakým způsobem se daří tasmánské rakovině přelstít imunitní systém, nicméně k přesnému objasnění principu budou nutné ještě další studie.  „Nádory, které si předává populace mezi sebou, jsou zřejmě neuvěřitelně vzácné, ale měli bychom na příkladu tasmánských čertů tento proces pochopit.

Musíme být připraveni na velmi  nepravděpodobnou eventualitu, že se taková epidemie vyskytuje i u lidí,“ dodal Stratton.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz