Domů     .Top
Středoškoláci budou soutěžit ve vědě
21.stoleti 23.2.2012

Že první kroky k vědě neznamenají jen biflování pouček ve škole, si ověří středoškoláci již podruhé na mezioborové soutěži N-trophy. Tříčlenné týmy studentů, které postoupily z kvalifikace, budou bojovat o vítězství ve finále.

N-trophy je v Česku jedinečná tím, že týmy řeší úlohy z fyziky, chemie, biologie a logiky experimentálně. Finále se odehraje tuto sobotu 25. 2. v  kampusu Masarykovy univerzity v Brně Bohunicích. Přihlášené týmy o celkovém počtu téměř 200 studentů musely projít kvalifikací při řešení první série úloh.

Na tom, jak si s nimi během 120 hodin od zveřejnění poradily, závisel jejich další postup do finále.

„V Evropě běžně existují experimentální soutěže, ve kterých účastníci ukážou, že umí samostatně a kreativně přemýšlet. V České republice to ale zvykem není a my bychom to rádi změnili. Věda přece není jen o perfektní znalosti jediného oboru, ale často také o umění propojit znalosti z více stran.

A je vidět, že studenti to vnímají,“ uvedl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které N-trophy organizuje. Porota složená z mladých vědců, kteří i úlohy připravovali, hodnotí originalitu nápadů, kvalitu argumentace, navržení metod, dokumentaci experimentu i interpretaci a prezentaci jednotlivých týmů.

„Úlohy, se kterými si musely týmy poradit, nemají jediné správné řešení. Některé dokonce v rámci úrovně současné vědy nemají známé řešení vůbec. Záleží totiž i na tom, jak k nim studenti přistoupí a jakým způsobem se rozhodnou k výsledkům dojít.

Velkou roli v celkovém hodnocení hraje také celková sehranost a spolupráce družstev,“ řekl jeden z organizátorů N-trophy a autor fyzikálních úloh Ondřej Přibyla s tím, že v JCMM se snaží vysvětlit středoškolákům, vysokoškolákům, vědcům i veřejnosti, že dělat vědu na jižní Moravě má smysl.

„Děláme to skrze stipendia, stáže, exkurze a nejrůznější akce. Naším cílem je, aby co nejvíce mladých lidí studovalo přírodovědné a technické obory, aby si po dostudování našli v této oblasti práci a věnovali se jí na špičkové úrovni, to vše v Jihomoravském kraji.

V případě zahraničních vědců pak jde o to, aby pro ně byl tento region profesně atraktivní, aby se sem stěhovali i se svými rodinami a budovali výzkumné týmy. To vše napomůže vyšší prosperitě regionu a stabilitě místní ekonomiky,“ vysvětlil koncepci Šifalda.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz