Že první kroky k vědě neznamenají jen biflování pouček ve škole, si ověří středoškoláci již podruhé na mezioborové soutěži N-trophy. Tříčlenné týmy studentů, které postoupily z kvalifikace, budou bojovat o vítězství ve finále.
N-trophy je v Česku jedinečná tím, že týmy řeší úlohy z fyziky, chemie, biologie a logiky experimentálně. Finále se odehraje tuto sobotu 25. 2. v kampusu Masarykovy univerzity v Brně Bohunicích. Přihlášené týmy o celkovém počtu téměř 200 studentů musely projít kvalifikací při řešení první série úloh.
Na tom, jak si s nimi během 120 hodin od zveřejnění poradily, závisel jejich další postup do finále.
„V Evropě běžně existují experimentální soutěže, ve kterých účastníci ukážou, že umí samostatně a kreativně přemýšlet. V České republice to ale zvykem není a my bychom to rádi změnili. Věda přece není jen o perfektní znalosti jediného oboru, ale často také o umění propojit znalosti z více stran.
A je vidět, že studenti to vnímají,“ uvedl Miloš Šifalda, ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu, které N-trophy organizuje. Porota složená z mladých vědců, kteří i úlohy připravovali, hodnotí originalitu nápadů, kvalitu argumentace, navržení metod, dokumentaci experimentu i interpretaci a prezentaci jednotlivých týmů.
„Úlohy, se kterými si musely týmy poradit, nemají jediné správné řešení. Některé dokonce v rámci úrovně současné vědy nemají známé řešení vůbec. Záleží totiž i na tom, jak k nim studenti přistoupí a jakým způsobem se rozhodnou k výsledkům dojít.
Velkou roli v celkovém hodnocení hraje také celková sehranost a spolupráce družstev,“ řekl jeden z organizátorů N-trophy a autor fyzikálních úloh Ondřej Přibyla s tím, že v JCMM se snaží vysvětlit středoškolákům, vysokoškolákům, vědcům i veřejnosti, že dělat vědu na jižní Moravě má smysl.
„Děláme to skrze stipendia, stáže, exkurze a nejrůznější akce. Naším cílem je, aby co nejvíce mladých lidí studovalo přírodovědné a technické obory, aby si po dostudování našli v této oblasti práci a věnovali se jí na špičkové úrovni, to vše v Jihomoravském kraji.
V případě zahraničních vědců pak jde o to, aby pro ně byl tento region profesně atraktivní, aby se sem stěhovali i se svými rodinami a budovali výzkumné týmy. To vše napomůže vyšší prosperitě regionu a stabilitě místní ekonomiky,“ vysvětlil koncepci Šifalda.