Domů     .Top
Zahltí datový provoz naši planetu?
Martin Janda 22.2.2012

Ještě před nějakými deseti lety nebylo úplně běžné, že by každý člověk vlastnil mobilní telefon. Nyní je situace zcela jiná. Jen v naší zemi má 96 % domácností přístup nejméně k jednomu mobilnímu telefonu, což je nejvíce v Evropě.

A světový objem dat předávaných prostřednictvím mobilních telefonů neustále vzrůstá.

Do roku 2016 vzroste celkový objem mobilního datového provozu na celém světě desetinásobně. Tento nárůst bude mít na svědomí především stále větší oblíbenost sledování on-line videí přes mobily či hraní síťových her.

5 000 000 000 chytrých telefonů

Za poslední rok se zvýšil počet uživatelů mobilního vysokorychlostního připojení o 60 %. Je to slušný nárůst, ale s tím, co nás čeká v nejbližších letech, se to nedá srovnat. Vždyť z 900 000 000 uživatelů mobilního vysokorychlostního připojení v roce 2011 vzroste jejich počet během pěti let na téměř 5 miliard!

Za tím vším samozřejmě stojí rozšíření tzv. chytrých telefonů. Takové telefony poskytují pokročilé funkce, jako například přehrávání hudby, videohovory nebo připojení k internetu. Názvy jejich operačních systémů jako Symbian OS, Windows Mobile, iOS, Android či PalmOS už nyní vkročily do běžného jazyka.

Počítače, třeste se!

Demografové odhadují, že do roku 2016 bude více než 30 % obyvatel světa žít v metropolitních a městských oblastech, kde hustota obyvatel překračuje 1000 osob na kilometr čtvereční. Toto území představuje méně než jedno procento celkového zemského povrchu, avšak bude se zde vytvářet přibližně 60 % celkového objemu mobilního datového provozu.

Rozšiřování mobilního vysokorychlostního připojení, nové smartphony na trhu a používání nových druhů aplikací budou i nadále zvyšovat objem datového provozu.

Současně lze pozorovat silný potenciál ke zvyšování poptávky po smartphonech ve všech regionech. Experti očekávají, že do roku 2016 objem datového provozu vytvářeného pokročilými smartphony dvanáctinásobně vzroste a téměř se vyrovná objemu mobilního datového provozu vytvářeného osobními počítači.

Vítězné tažení chytrých telefonů

*Chytrý telefon vlastní už celá pětina Čechů, kteří propadli kouzlu mobilů. Proti loňsku tak jejich počet vzrostl dvojnásobně.

*Mezi nejpoužívanější chytré mobily stále patří s převahou značka Nokia s operačním systémem Symbian, která si na tuzemském trhu drží podíl zhruba 60 %. Podíl v pořadí druhého Androidu se blíží k 20 %.

Pomyslný bronz patří systému Apple iOS, který o 3,2 % vede před systémy Microsoft. Pátý je operační systém BlackBerry s podílem 3,3 %.

*Chytré telefony byly také hitem posledních Vánoc. Podle statistik operátora Vodafone tvořily smartphony rekordních 80 % všech mobilů, které společnost v listopadu a prosinci v České republice prodala.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz