Hrbáčka pro jeho vědecký projekt inspiroval nevidomý kamarád z JAMU. „Zjišťoval jsem, s jakými problémy se nevidomí každý den potýkají, a rozhodl jsem se zaměřit svou práci právě na ně,“ uvedl Hrbáček.
Jeho práci nazvanou „Informační jednotka s haptickým výstupem pro nevidomé“ za pomoci již existujících senzorových technologií ulehčí nevidomým orientaci v neznámém vnějším prostředí.
Na konci projektu by měl existovat prototyp, který dokáže získat rozličné informace o svém okolí, zpracovat je a poskytnout výstupy svému uživateli. Bude umět lokalizovat dotyčného a navigovat jej, a to vše se zaměřením na veřejnou dopravu, využití značek na chodnících pro nevidomé a vyhnutí se nebezpečným místům.
O Janu Hrbáčkovi
Ing. et Ing. Jan Hrbáček absolvoval magisterské studium v oboru Kybernetika, automatizace a měření na FEKT VUT a zároveň obor Mechatronika na FSI VUT. V současnosti je doktorandem v oboru Inženýrská mechanika a působí ve firmě Bender Robotics, s.r.o.
O projektu
Místem realizace projektu je Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky FSI VUT, domovský ústav doktorského studia. Společně s konzultanty z Ústavu automatizace a informatiky stejné fakulty zaštiťuje teoretický rámec výzkumu a poskytuje zázemí vývoje i po materiální stránce.
Uživatelské požadavky jsou konzultovány dvěma nevidomými, MgA. Petrem Pařízkem a Mgr. Bc. Markem Susčíkem, DiS. Oba jsou nadšenými průzkumníky nových technologií, které mají potenciál ulehčit život nevidomým.
Druhý z konzultantů působí ve firmě ACE Design, spol. s r.o., která patří mezi přední vývojáře a dodavatele informačních technologií pro nevidomé, s níž řešitel dlouhodobě spolupracuje. Projekt je materiálně i konzultačně podporován firmou Bender Robotics s.r.o., zabývající se mobilní robotikou a zakázkovým vývojem SW, HW a mechatronických zařízení.
Řešitel patří k zakládajícím členům vývojářského jádra firmy. Z průzkumu řešitele vyplývá, že většina projektů zaměřených na navigaci nevidomých se soustřeďuje na vnitřní prostředí – např. projekty inteligentních slepeckých holí se čtečkou RFID značek, projekty založené na MS Kinech apod.
Hlavním problémem nevidomých je však podle odborných konzultantů samostatný pohyb ve vnějším prostředí, mimo naučené trasy, který je v současnosti prakticky vyloučen.
O soutěži Brno Ph.D. talent
Soutěž Brno Ph.D. talent nabízí doktorským studentům možnost získat na dobu prvních tří let studia finanční příspěvek ve výši 10 tisíc Kč měsíčně. Celková výše příspěvku pro jednoho studenta je tedy celých 360 tisíc Kč!
Do soutěže se mohou přihlásit doktorandi studující prvním rokem technické a přírodovědné obory na brněnských univerzitách. Finanční příspěvek je každoročně udělován v otevřené meziuniverzitní soutěži 20 doktorandům.
Společnost Bender Robotics se zabývá vývojem mobilních robotů pro široké spektrum zákazníků (strojírenský, energetický nebo stavební průmysl, armáda, zdravotnictví, reklama a marketing, veletrhy či muzea).
Jsou to např. přepravní roboti pro strojní průmysl, reklamní roboti v zábavním průmyslu či robotičtí průvodci ve vzdělávacích institucích a muzeích. Společnost úzce spolupracuje s vědeckým týmem VUT v Brně.
O JCMM
V JCMM se snažíme vysvětlit středoškolákům, vysokoškolákům, vědcům i veřejnosti, že dělat vědu na jižní Moravě má smysl. Děláme to skrze stipendia, stáže, exkurze a nejrůznější akce.
Naším cílem je, aby co nejvíce mladých lidí studovalo přírodovědné a technické obory, aby si po dostudování našli v této oblasti práci a věnovali se jí na špičkové úrovni, to vše v Jihomoravském kraji.
V případě zahraničních vědců pak jde o to, aby pro ně byl tento region profesně atraktivní, aby se sem stěhovali i se svými rodinami a budovali výzkumné týmy. To vše napomůže vyšší prosperitě regionu a stabilitě místní ekonomiky.