To je otázka, na kterou se doposud nepodařilo najít přesvědčivou odpověď. Nyní tým vědců ze Švédska a Maďarska přichází s experimentálně prokázanou teorií: zbarvení zeber je kvůli hmyzu. Na pruhy totiž mouchy tak často nesedají.
Podle expertů totiž zvláštním způsobem odrážejí světlo. Vědkyně Susanne Åkesson z Lundské university ve Švédsku navázala ve výzkumu na svou předchozí práci, kdy zjistila, že hmyz nejvíce vábí tmavě zbarvení koně, na bělouše jdou mouchy mnohem méně.
To proto, že od tmavé srsti se odráží horizontálně polarizované světlo, které mouchy velmi přitahuje, naopak od světlé srsti se odráží světlo nepolarizované.
Pozornost se nyní stočila k zebrám. Vědci na koňské farmě v Maďarsku testovali přitažlivost ovádů na experimentálních mucholapkách a postavili na pastviny lepivé makety koní v různých barvách – bílé, hnědé, černé, ale i s různě širokými pruhy.
Po dvou dnech spočítali přilepené úlovky. Jaké bylo pro vědce překvapení, když na tabuli s potiskem zebry se nachytalo nejméně much, dokonce méně, než na bílé desky. Výsledek jejich studie naznačuje, že hnací silou evoluce zebřích pruhů mohl být právě tlak ze strany bodavého hmyzu, který přenáší nemoci a ruší pasoucí se zvířata.