
Správná biologická aktivita řady proteinů je závislá na správnému umístění atomu některého z kovů ve své struktuře. Příkladem může být hemoglobin, jehož správnou funkci při rozvážení kyslíku napříč tkáněmi podmiňuje vhodně umístěný atom železa.
Mezi proteiny patří i enzymy, které jsou v organismu zodpovědné např. za rozklad různých látek na jednodušší komponenty. Umělé doplnění některého z již existujících enzymů o atom či iont kovu mu tak může dát nové, dříve neexistující vlastnosti.
Tým chemiků pod vedením Sagara Khareho z univerzity v americkém Seattlu se touto cestou vydal s pomocí výkonných počítačů, které umožňují simulovat strukturu a aktivitu různých, byť zatím jen hypotetických molekul. Společnými silami se jim do již existujících proteinů podařilo zavést atom zinku a vytvořit tak mocný nástroj k rozkládání látek zvaných organofosfáty.
Mezi ně patří nervový plyn sarin, obsaženy jsou však i v řadě pesticidů a nejrůznějších atmosférických polutantů.
„Naše práce měla za cíl nikoliv přímo zlikvidovat sarin, ale zatím pouze vyzkoušet, zda princip funguje. Jelikož je metoda velmi obecná, bylo by s její pomocí v budoucnu možné vytvořit různé protilátky a dekontaminační činidla,“ popisuje výhody tohoto postupu mladý chemik.