Tým mezinárodních archeologů vedený Španělským národním výzkumným úřadem (CSIC) zdokumentoval sérii zhruba 8 000 let starých rybářských návnad a nástrojů k lovu a následnému zpracování úlovků. Vědci nyní analyzují různé háčky, harpuny, závaží, plováky či jehly na šití a opravu sítí a také speciální nože z losích žeber, které sloužili ke zbavení šupin a čištění ryb. Nejstarší rybářské vybavení, které se kdy v Evropě nalezlo, dokládá výraznou technickou vyspělost.
Expertíza pomůže vědě pochopit, jaký význam měl Evropský rybolov v době holocénů (to je období, jež začalo koncem poslední doby ledové před 10 000 – 8 500 lety). Vědci tento rybářský poklad objevili nedaleko Moskvy.
Za nejvýznamnější nález však archeologové považují dvě velké dřevěné pasti staré přibližně 7500 let. Podle vědců dokládají množství technik, které k rybolovu tehdejší obyvatelé u řeky Dubny používaly.
Tyto pasti svým tvarem připomínají jakési košíky a dochovali se ve výborném stavu, dokonce se zbytky propojujících provazů.