Velký bariérový útes je největší světová síť korálových útesů, měří zhruba 2 000 km a až 150 km na šířku. Jeho unikátní ekosystém je však ohrožen zánikem. I přes ochranu UNESCA (od roku 1981 je útes světovou přírodní rezervací) je rybolov je zakázán jen na 5 % parku, ohrožují jej však i globální problémy jako jsou klimatické změny, okyselování oceánů a oteplování moře.
Vědci se snaží na poslední chvíli zachránit co se dá. „Příštích pět let bude zásadních pro záchranu útesu a zachování co největší genetické rozmanitosti,“ vysvětlila australská vědkyně Rebecca Spindlerová, která spolu se svými kolegy založila netradiční spermabanku – do kapalného dusíku vědci uložili 70 miliard spermií a 22 miliard zárodků korálů.
Podle vědců je tento archiv v zoologické zahradě ve městě Dubbo, na okraji australské pouště v Novém Jižním Walesu, rezervou korálů pro případ, že by živočichové nepřežili oteplování či špatné počasí.
Aby tým vědců získal co největší počet pohlavních buněk, odřízl části útesu a odvezl je na pevninu, kde je ponořil do nádrží a očekával období rozmnožování, které trvá jen tři dny v roce. Experti z australského oceánografického institutu pak vzorky doslova nalepili zpět na jejich původní místo do moře.