Domů     .Top
Akademie věd ČR ocenila 21. STOLETÍ!
Markéta Slomková 20.1.2012

Popularizace vědy je práce, která je pro většinu lidí prakticky „neviditelná“. V Akademii věd České republiky jsou si však vědomi, že i za zprostředkování informací ze světa vědy stojí často velký kus práce.

A nás těší, že akademici letos v soutěži SCIAP 2011 v kategorii Periodikum ocenili právě 21. STOLETÍ.

Díky popularizátorů připravujícím výstavy, internetové stránky, televizní a rozhlasové pořady či časopisy by se totiž informace o práci vědců v terénu a laboratořích nikdy nedostaly k těm, jimž jsou z velké části určeny.

Akademie věd České republiky, se proto letos rozhodla poprvé vyhlásit soutěžní přehlídku SCIAP, v níž hodnotila nejlepší projekty v oblasti popularizace vědy na území ČR realizované v českém jazyce v období od 1. 11. 2010 do 31. 10. 2011. Náš časopis se zde octl ve velmi dobré společnosti.

Co je vlastně SCIAP?

O tom, o co vlastně v soutěži SCIAP jde, vypovídá mnohé již jeho název. Pomrkává z něj klíčové, původně latinské slovíčko „scientia“. Nechme však mluvit Ing. Leoše Kopeckého ze Střediska společných činností AV ČR, který je „duchovním otcem“ celého projektu.

„SCIAP jsem vytvořil spojením slov SCIence a APproach,“ vysvětluje Kopecký.

Čtenáři znalí „mateřského jazyka“ současné vědy, kterým je pochopitelně angličtina, již vědí, že v soutěži má jít především o propagaci a šíření vědeckého přístupu („approach“) k řešení problémů, tedy vědeckého pohledu na svět.

Taková propagace však potřebuje i své pěšáky, tedy lidi stojící na druhé straně kamery, mikrofonu či dlouhé hodiny a dny vymýšlející, jak připravit úspěšnou vědeckou výstavu.

Věda žije! Po celé republice!

Letošní ročník, který lze považovat za ročník v podstatě pilotní, snad i samotné pořadatele překvapil. Mimo jiné totiž ukázal, že zájemců o vědu a techniku je u nás skutečně velké množství.

„Celkově do soutěže bylo přihlášeno celkem 56 příspěvků od 35 soutěžících, z nichž 12 bylo z Akademie věd ČR,“ popisují vyhlašovatelé soutěže. Pozitivní zprávou je, že se soutěže se zúčastnili nejen etablované instituce, jako je Česká televize, Český rozhlas či řada jednotlivých ústavů Akademie věd ČR, ale i početný zástup menších, přesto však skvěle připravených projektů, které zdaleka nemají kořeny jen v Praze.

Vyhlášení výsledků, jež se konalo na sklonku loňského roku v pražské Bubenči v reprezentačních prostorách vily Lanna, patřící Akademii věd ČR, přineslo velkou radost i do naší redakce. V kategorii „Periodikum“ jsme se si odnesli ocenění za 1. místo.

Náš dík patří nejen porotcům soutěže, ale zejména vědcům, s nimiž spolupracujeme a zejména vám, našim čtenářům, kteří se námi každý měsíc vydáváte pátrat po tajemstvích světa kolem nás již od roku 2003.

Třikrát sláva a nyní zase do pilné práce!

Vítězové letošního ročníku:

Kategorie PERIODIKUM: RF HOBBY, 21. STOLETÍ, revue objevů, vědy, techniky a lidí

Kategorie EXPOZICE: Národní muzeum, Vynálezci a vynálezy

Kategorie AUDIO/VIDEOPOŘAD: Česká televize, týdeník popularizující vědu PORT

Kategorie INTERNET: Český rozhlas Leonardo, web Českého rozhlasu Leonardo

Kategorie OSTATNÍ: Středisko společných činností AV ČR, Týden vědy a techniky

Mimořádné ocenění: Michael Londesborough, Popularizace vědy: obecné strategie

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz